wtorek, 16 czerwca 2015

Zdrowe odżywianie




Zdrowy, racjonalny styl odżywiania 

jest prawdziwym dobrodziejstwem dla naszego organizmu - obecnie wiemy o tym wszyscy. Jednakże, w naszym zabieganym świecie pozostaje nam często niewiele czasu na zastanowienie się nad tym, co wrzucamy do naszych żołądków.
A przecież, z im większą uwagą wybieramy i przyrządzamy nasze pożywienie, im większą wagę przykładamy do jego urozmaicania, tym lepiej funkcjonuje nasz organizm. 


Jakość pożywienia ma zatem bezpośredni wpływ na cielesne - a przez to również duchowe - samopoczucie. Niezwykle istotną sprawą jest, aby wraz z pożywieniem pobierać dostateczną ilość energii, której nasz organizm potrzebuje do procesów przemiany materii. 
Nośnikami energii dostarczanej wraz z pożywieniem są węglowodany, białka i tłuszcze. Witaminy, składniki mineralne oraz pierwiastki śladowe stanowią wprawdzie bardzo ważny element zdrowego odżywiania, jednakże mają one dla naszego organizmu działanie przede wszystkim regulujące i nie są nośnikami energii sensu stricto- to znaczy nie zawierają kalorii.



Bogaty zestaw węglowodanów znajdziemy przede wszystkim w pieczywie z pełnego ziarna, ryżu, ziemniakach i warzywach. Na drugim miejscu plasuje się drób, ryby, mięso, mleko i produkty (przetwory) mleczne, które zaopatrują nasz organizm w cenne białko. , Tłuszcz, który organizm ludzki ma do swojej dyspozycji - w ilości około dziesięciu procent, powinien jak najrzadziej gościć w naszym menu i to naprawdę w nieznacznych ilościach. 

ŹRÓDŁO WĘGLOWODANÓW (złożone, o niskim indeksie glikemicznym, z zawartością błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego)


-
płatki owsiane górskie, otręby
-ryż brązowy, paraboiled, basmati, quinoa (komosa ryżowa)
-kasze gruboziarniste (gryczana, jęczmienna, jaglana), unikać kuskus i mannej
-makarony pełnoziarniste
-ziemniaki, zwłaszcza bataty
-pieczywo pełnoziarniste a jeśli kupne to tylko takie, na których widnieje skład produktu (nie kupujemy pieczywa z dodatkiem stabilizatorów, karmelu, mąki pszennej)
-produkty mączne z pełnoziarnistej mąki lub zmielonych płatków owsianych, otrąb
-roślinny strączkowe, ale uwaga! soja nie dla mężczyzn
-owoce, ale uważaj! zawierają cukry proste (fruktozę), więc najlepiej do 16-17 godz. Głównie wybieraj te o niskim Ig, czyli owoce jagodowe, porzeczki czarne i czerwone, wiśnie, czereśnie, gruszki, cytrusy, jabłka, śliwki, ananas świeży. Nie jako główne źródło węglowodanów, a bardziej jako dodatek do dania (owsianki, omletów itp)
-warzywa – mają niewiele węglowodanów (oprócz ziemniaków, kukurydzy, strączkowych), gdyż w większości składają się z wody (pomidor, ogórek mają ponad 90% wody!) ale dostarczają niezbędnych witamin i składników mineralnych - jedz dużo warzyw :)


ŹRÓDŁA BIAŁKA (powinny przeważać pełnowartościowe):

-chude mięsa, tj. drób (kurczak, indyk), wołowina, dziczyzna
-chude i tłuste ryby, z naciskiem na te drugie ze względu na kwasy omega-3, owoce morza
-jajka
-nabiał, tj. sery twarogowe chude, półtłuste itd
- gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości białka, to można zastosować odżywkę białkową, jednak nie na bazie soi


ŹRÓDŁA TŁUSZCZY (do spożywania na zimno nienasycone kwasy tłuszczowe, natomiast do smażenia nasycone)

-oleje roślinne, zwłaszcza lniany, orzechowy, rzepakowy, oliwa z oliwek – wyłącznie na zimno, olej kokosowy natomiast do smażenia
-masło klarowane
-orzechy, migdały, pestki dyni, słonecznik
-siemię lniane, zmielone na świeżo lub rozdrobnione w moździerzu
-awokado
-oliwki
-tłuste ryby
-jajka
-masło prawdziwe, nie roślinne, powyżej 80% tłuszczu (ale tylko jako dodatek, nie jako główne źródło)




A jak wygląda Wasze zdrowe odżywianie? Podzielcie się tym w komentarzu! 
Miłego dnia fitmaniaki! :-)




2 komentarze:

  1. Ciekawy blog. Zapraszam do mnie, ta sama tematyka
    estry-marty.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń