środa, 17 czerwca 2015

Pożywienie jest energią- czyli czego człowiek potrzebuje do życia



Ludzie podobnie jak zwierzęta, żeby żyć muszą jeść, ponieważ ich skomplikowany organizm nieustannie domaga się karmy pozwalającej mu utrzymać rozmaite funkcje życiowe. Tylko wówczas gdy zaopatrujemy nasze ciało w harmonijny zestaw środków żywności, może ono bez zakłóceń spełniać swoje skomplikowane zadania. Każda komórka ludzkiego organizmu odnawia się w regularnych odstępach czasu tak więc jeśli przez dłuższy okres czasu będziemy zaniedbywać nasze odżywianie, w oczywisty sposób powstaną niedobory, które mogą objawiać się najróżniejszymi chorobami. Wniosek? Bez zaopatrywania w niezbędne do życia składniki orgaznim nie jest w stanie na dłuższą metę normalnie funkcjonować. 







Organizm ludzki składa się w około 60 procentach z wody, w 20 procentach z tłuszczu, pozostałe 20 procent to mieszanka rozmaitych składników.
Niektóre z nich organizm ludzki potrafi sam wyprodukować, inne muszę być dostarczane wraz z pożywieniem i z tego względu nazywa się je samoistnymi. Pewna grupa substancji odżywczych dstarcza energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów ciała. Ta - tak niezwykle ważna dla naszego życia - energia zostaje uwolniona w ogrganizmie wskutek spalania tych właśnie substancji odżywczych a są to węglowodany, białka i tłuszcze. Pamiętajmy jednak, że dla naszego ustroju nie jest obojętny rodzaj pożywienia, które pokrywa jego zapotrzebowanie kaloryczne.

Poza wartością kaloryczną pokarmów ważna jest także ich wartość odżywcza. Dopiero te dwa aspekty łącznie pozwalają nam prawidłowo ocenić wartość każdego produktu spożywczego.
Organizm wymaga od pożywienia nie tylko pokrycia jego zapotrzebowania energetycznego, lecz również obecności pewnej minimalnej choćby ilości określonych substancji potrzebnych mu do budowy nowych i odbudowy zużytych tkanek oraz do regulowania różnych procesów życiowych. Składniki pożywienia, ze względu na rolę jaką pełnią w organiźmie dzielimy na: 
  • budulcowe- białka i niektóre sole mineralne 
  • regulujące- witaminy i sole mineralne
  • energetyczne- tłuszcze, węglowodany a częściowo nawet i białka.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu. Zawarta w tłuszczach, węglowodanach i białkach energia jest mierzona w kilokaloriach i kilojulach. Witaminy, składniki mineralne oraz pierwiastki śladowe nie są nośnikami energii- więc nie zawierają kalorii.

Tak więc, zawartość kalorii w środkach żywności zależy od zawartości w nich węglowodanów, tłuszczów lub białka.
Ideałem jest pożywienie składające się z 12 do 15 procent białka, 25 do 30 procent tłuszczu i 55 do 60 procent węglowodanów.


Post skończony, wracam do zajadania się przepysznymi truskawkami! Lubicie taki rodzaj przekąski? Miłego kochani!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz